Természettudomány Tájékozódás az iránytű és a térkép segítségével I.

 A mai anyagunk a tankönyv 104-105. oldalán található vagy a https://www.nkp.hu/tankonyv/termeszettudomany_5_nat2020/lecke_06_005 digitális oldalon.

Kérem a digitális oldalon lévő 3 feladat megoldását és visszaküldését.

Vázlat:

  • A fővilágtájak: kelet (K), nyugat (NY), észak (É) és dél (D).mellékvilágtájakat is, amelyekkel a fővilágtájak közötti irányokat tudjuk megállapítani: például északnyugat, délkelet , délnyugat, északkelet.

       

Az iránytű : Az északi irányt legpontosabban az iránytű segítségével határozhatjuk meg. A műszer egy függőleges tengelyen elhelyezett, szabadon lengő mágneses acéltű.A vízszintesen letett műszer  mutatójának sötét színű, mágneses hegye jelöli ki az északi irányt


A térképek úgy készülnek, hogy függőleges keretvonaluk megfelel az észak–dél iránynak, felső szélük pedig északnak. ha  meg kell keresnünk egy utcát a várostérképen vagy egy földrajzi helyet az atlaszban. Ilyenkor segít a keresőhálózat.

A térképlapokra is felrajzolnak egy négyzethálót, szélükön pedig bejelölik az egyes négyzetek helyét meghatározó betűket és számokat. Ez alapján bármit meg lehet találni a térképen.









Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Rajz: János vitéz történetéhez illusztráció készítése 04.15.

Matematika-Tömeg mérése, mértékegységei 05. 03.

Nyelvtan: Mássalhangzó törvények II. (zöngésség szerinti részleges hasonulás és képzés helye szerinti részleges hasonulás)